وبلاگ

13 دی, 1397

روش های خانگی قالیشویی

به صورت کلی پاک سازی ظاهری فرش، از بین بردن لکه ها، پاک کردن کثیفی ها و متدهای ضدآلرژی زایی فرش، قالیشویی محسوب میشوند.امروزه قالیشویی اغلب با روش های صنعتی انجام میشود، اما روش های قالیشویی خانگی قدمتی بسیار بیشتر از روش های استاندارد صنعتی قالیشویی دارند و درجه موثر بون هر یک از این روش ها، در قیاس با روش های امروزی، نسبت به دیگری متفاوت است.

جاروبرقی

جاروهای برقی از پمپ های هوایی برای ایجاد خلا و بالا کشیدن خاک و گرد و غبار از سطح فرش و زمین کمک میگیرند. سیستم فیلتر در جارو برقی اجازه میدهد که گرد و خاک جمع شده را دور بریزید اما لزوما قابلیت ماشینتان را برای جدا کردن کثیفی افزایش نمیدهد. ابزارآلات قالیشویی مدرن، شامل جاروهای برقی هستند که سری چرخنده دارند و با اسپری به فرش نفوذ کرده و از طریق حرکت در صدها جهت مختلف فرش را تمیز میکنند. این جاروها انواع مختلفی دارند: پمپ هوای تمیز و کثیف، سیلندر و پشتی، خیس و خشک و نوماتیک. جاروبرقی های روباتی نیز جدیدا وارد بازار شده اند.

لکه زدایی

در گذشته استفاده از برگ چای و چمن روشی مرسوم برای تمیز کردن زمین و گرفتن گرد و خاک فرش به شمار می آمد، ولی البته که خطر ایجاد لکه از طریق این روش گردگیری وجود داشت. قبلا، برای از بین بردن لکه جوهر از لیمو، اوکسالیک اسید و آمونیوم استفاده میشد. روغن با خشت، تربانتین و نفتا نیز جزو پاک کننده های مرسوم محسوب میشدند. استفاده از آمونیا و کلوروفورم برای رنگ زدایی پیشنهاد میشد. بنزین و آلوم هم ترکیبی مناسب برای راحت شدن از دست حشرات بودند. خاک دیاتومه و سایر موادی که معمولا برای سطل خاک گربه به کار میروند نیز، تا به امروز برای عفونت زدایی به کار میروند. پارافین شمع را نیز میتوان از طریق قرار دادن حوله روی قسمت پارافینی فرش و بخار زدن به آن با اتوی لباس، از فرش جدا کرده و جذب حوله کرد. برخی از این روش های قدیمی هنوز هم مفیدند و به کار گرفته میشوند. البته در رابطه با فرش هایی که بافت طبیعی مثل پشم دارند باید جدا با احتیاط عمل کرد.
هرچه یک لکه مدت زمان بیشتری در فرشتان بماند، احتمال تثبیت شدن رنگش روی فرشتان بیشتر میشود، حتی اگر ماده ای که باعث رنگ دادن شده است را به طور کامل از فرش پاک کنید. بعضی وقت ها ممکن است حیوانات خانگی روی فرشتان ادرار کنند و این باعث بوی بدی خواهد شد، به خصوص اگر هوا گرم و شرجی باشد. برای تمیز کردن چنین لکه ها و کثیفی هایی، فرش یا قالیچه معمولا بیرون برده میشود و مستقیما با آب شسته میشود. اگر بلافاصله پس از بوجود آمدن چنین لکه هایی حوله خیسی روی لکه قرار دهید (آن را نمالید) احتمال تثبیت لکه را کاهش خواهید داد. لکه های ناشی از رنگ های مصنوعی خوراکی به صورت کلی لکه های ثابت در نظر گرفته میشوند. البته قالیشویان حرفه ای میتوانند این لکه ها را از بین ببرند، یا استفاده از ماشین های قالیشویی اجاره ای که سیستم گرمایشی و مواد لکه زدا دارند نیز میتواند موثر باشد، اما باید در نظر داشت که چنین فرآیندهایی خطر سوختن فرش را به همراه دارند. برای از بین بردن حشرات ریز، ترکیب کردن مواد شوینده لکه زدا با مواد شوینده ضد حساسیت کاری موثر است.

سایر روش ها

استفاده انواع کوبنده های فرش، چه آن هایی که از برگ درخت نخل درست میشدند و چه کوبنده های ماشینی، جاروها، خاک اندازها، و همینطور تکاندن و آویزان کردن، همگی روش هایی هستند که از بیش از 200 سال پیش مرسوم بوده اند و بعضی از این روش ها همچنان نیز به کار میروند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
اخبار و مطالب
About admin

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

قالیشویی ارم فعالیت خود را از سال ۱۳۸۰ با بکار گیری دستگاهای تمام اتوماتیک و کارشناسان با تجربه صنعت فرش و پرسنل خوش برخورد و کاملا اموزش دیده در خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز اماده میباشند

× پشتیبانی واتساپ